English version
м. Целлє (Німеччина)

Місто розташовано на території Землі Нижня Саксонія, в 35 км від Ганновера. Населення близько 74 тис. осіб.

Візит до м. Суми німецького підприємця в 1987 році з м. Целлє був поштовхом для налагодження побратимських стосунків з нашим містом.

13.09.1989 р. до м. Суми прибула офіційна делегація на чолі з бургомістром м. Целлє. Під час зустрічі був підписаний Протокол співдружності. Починаючи з 1989 року неодноразово були проведені обміни офіційними делегаціями. Так 17.01.1990 року під час візиту представників адміністрації нашого міста головою виконавчого комітету міської ради народних депутатів підписано Угоду про співдружність міст Суми та Целлє.

Основними напрямками стосунків є співпраця в культурній, освітній та медичній галузях.

Відбулися чисельні обміни представників викладацького та учнівського колективів Сумської гімназії № 1 та гімназії ім. Хьольте (м. Целлє). Основною метою цих обмінів були вивчення досвіду, ознайомлення з навчальним процесом, вдосконалення знань німецької мови.

Неодноразово в м. Целлє перебували з гастролями творчі колективи м. Суми. Відбулися чисельні виставки Сумських художників. Демонструвалася виставка творів українських і російських художників XIX - XX ст. із колекції Сумського художнього музею. У Сумському художньому музеї експонувались роботи німецького художника В. Тіммана.

З метою ознайомлення із системою медичного обслуговування населення в лікарняних закладах Німеччини, м. Целлє неодноразово відвідували представники сумських медичних закладів. З 1993 по 1995 pp. в м. Суми на базі дошкільної установи № 34, а пізніше допоміжної самостійної школи, згідно договору міського відділу освіти, над здійсненням соціальної реабілітації і інтеграції розумово відсталих дітей працював спеціаліст по психіатрії А. Шмідт.

За роки тривалих побратимських стосунків з м. Целлє була надана гуманітарна допомога на загальну суму понад 1150000 Євро медичним та іншим комунальним закладам нашого міста.

16.10.2001 р. у м. Целлє був укладений контракт між містами про відкриття постійного представництва м. Суми у м. Целлє, створена веб-сторінка м. Суми на офіційному сайті м. Целлє.

З 13 по 16 травня 2004 року з метою подальшого розвитку партнерських стосунків в місті Суми перебувала офіційна делегації м. Целлє на чолі з першим заступником обербургомістра паном Г. ГОНЕЛЛЄМ

1358153209 image002 1

Відповідно підписаної угоди між виконавчим комітетом Сумської міської ради та адміністрацією м. Целлє на базі центру «Східна Європа» землі Нижня Саксонія в період з 2007-2011 роки діяло представництво м. Суми у м. Целлє.

На запрошення адміністрації міста Целлє в період з 25.09.2007 по 02.10.2007 року перебувала офіційна делегація від м. Суми, з метою обміну досвідом в галузі місцевого самоврядування та участі у святкових заходах з приводу 30-ти річчя партнерських відносин м. Целлє та м. Тавісток (Великобританія).

Представники ділових кіл Сумщини традиційно беруть участь у Міжнародній промисловій виставці «Ганновер-Мессе» (м. Ганновер, ФРН), де презентують промисловий потенціал м. Суми на єдиному стенді Сумської області.

У вересні 2008 року представники міста Целлє: заступник мера м. Целлє Сюзанна ШМІДТ та представник Центру "Східна Європа" Ольга ГЮРІХ взяли участь в урочистих заходах, присвячених святкуванню Дня міста Суми.

В період з 28-30.11.2008 року представники м. Суми на чолі з міським головою м. Суми Геннадієм МІНАЄВИМ Г.М. взяли участь в урочистих заходах, присвячених офіційному освяченню Дзвіниці на міській ратуші до 700-ліття міської Церкви м. Целлє. Слід відмітити, що Дзвіниця оздоблена зображеннями 10 гербів міст-побратимів, що надихнуло сумських митців реставрувати фонтан біля готелю «Суми» та створити пам’ятний знак «Фонтан дружби народів» з надписами міст-побратимів м. Суми. Також офіційна делегація м. Суми брала участь в освячені високошвидкісного потягу та інших урочистостях, посвячених Різдвяним святам.

З метою розвитку дружніх відносин у напрямку спорту, у м. Суми, в період з 8-12.01.2009 року, організовано проведення міжнародного турніру з індорхокею за участю команди із м. Целлє, ФРН (16 осіб).

Представники міста Суми на чолі з міським головою м. Суми Мінаєвим Г.М. у червні 2010 р., взяли участь в урочистих заходах, присвячених святкуванню у м. Целлє «Днів Нижньої Саксонії», а також ювілейним датам партнерських відношень м. Целлє з містами-побратимами, у т.ч. – 20 років партнерства з м. Суми.

1358153548 image0047-12 травня 2013 року представники Сумської міської ради з офіційним візитом відвідали м. Целлє з нагоди святкування ювілею міст побратимів, де були обговорені також питання поглиблення партнерських ділових стосунків у гуманітарній сфері.

За результатами візиту у серпні 2013 року надійшла гуманітарна допомога для лікарень м. Суми - 40 функціональних ліжок із матрацами, тумбочки, одяг для медиків.

Відправкою гуманітарної допомоги опікувались керівники лікарні Христіан ШНАЙДЕВІН і Ульрих АДАМ, а також особисто обер-бургомістр Дірк-Ульрих МЕНДЕ.

У квітні 2014 році обербургомістр Целлє надіслав листа підтримки сумчанам від імені громади міста. Очільник Целлє повідомив, що його жителі з хвилюванням і увагою спостерігають за подіями в Україні. Німецькі побратими підтримують прагнення українців і сумчан, зокрема, жити у вільній незалежній державі. 

У вересні 2015 р. на святкуванні 360-річчя Сум перебувала офіційна делегація міста-побратима Целлє (Німеччина) на чолі з обербургомістром Дірком-Ульріхом Менде.

В рамках святкувань було підписано оновлену Угоду про партнерську співпрацю між містом Суми та німецьким містом Целлє та відзначено 25-річчя дружніх стосунків між нашими містами.

З 2 по 5 червня 2017 року в рамках святкування 725-річчя Дня міста Целлє офіційна делегація міста Суми на чолі з міським головою Олександром Лисенком відвідала німецьке місто-побратим.