English version
Про завершення реалізації проєкту «Оновлення рухомого складу КП «Електроавтотранс» в м. Суми»

Департамент фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради інформує про завершення реалізації інвестиційного проєкту «Оновлення рухомого складу КП «Електроавтотранс» в м. Суми», що передбачав залучення кредитних коштів Європейського інвестиційного банку під місцеву гарантію Сумської міської ради в сумі до 4 млн. євро на досить привабливих умовах: кредит на 22 роки, з пільговим періодом до 5-ти років. Також учасники проєкту мали забезпечити співфінансування на покриття витрат, що не є прийнятними відповідно до політики банку (ПДВ) та сплатити плату Мінфіну за надання частини коштів позики у розмірі 0,5% річних від вибраної та непогашеної частини коштів позики.

Реалізація проєкту «Оновлення рухомого складу КП «Електроавтотранс» в м. Суми» стала можливою завдяки включенню міста Суми разом ще з 10-ма містами України: Київ, Харків, Луцьк, Одеса, Львів, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Миколаїв, Тернопіль та Чернігова до спільного проєкту Міністерства інфраструктури України та Європейського банку України «Міський громадський транспорт України». Головною метою проєкту було надати змогу містам покращити якість надання населенню послуг з перевезення, забезпечити стабільне функціонування і подальший розвиток міського пасажирського транспорту, покращити екологічний стан у містах. Відповідну фінансову Угоду було ратифіковано Верховною Радою України 12.04.2017 Закон України «Про ратифікацію Фінансової угоди (Проект «Міський громадський транспорт в Україні») між Україною та Європейським інвестиційним банком».

Починаючи з оголошення Міністерством інфраструктури України на початку 2016 року про проведення відбору заявок на участь, з метою ініціювання інвестиційного проекту з розвитку міського пасажирського транспорту, який підтримується міжнародними фінансовими організаціями Департаментом фінансів, економіки та інвестицій велася робота з підготовки до реалізації інвестиційного проєкту. Цей етап можна сміливо назвати найбільш серйозним та тривалим, адже він включав у себе цілий ряд тривалих та нових для нашого міста процедур: це перш за все прийняття відповідних рішень Сумською міською радою та виконавчим комітетом, підготовку  економічного обгрунтування проєкту (ТЕО) проєкту, підготовку пакету документів для розгляду на засіданні Керівного комітету проєкту, погодження обсягу та умов надання місцевої гарантії Сумської міської ради, погодження Антимонопольним комітетом України надання місцевої гарантії, підписання угоди про передачу коштів позики, розробка тендерної документації, проведення торгів, тощо.

Варто зазначити, що у рамках даного проєкту місту надавалася технічна підтримка: іноземні консультанти допомагали з підготовкою ТЕО проєкту, тендерної документації та проведенням торгів які, до речі, чи не вперше для нашого міста проводилися за процедурою міжнародних конкурсних торгів.

Таким чином, ДП «Автоскладальний завод № 1» Публічного акціонерного товариства «Автомобільна компанія «Богдан Моторс» у березні 2021 року відповідно до укладеної угоди було здійснено першу поставку тролейбусів у кількості 9-ти одиниць, а друга партія у кількості 10 одиниць прибула до міста Суми цими днями. Придбані за кредитні кошти Європейського інвестиційного банку та співфінансування з бюджету Сумської міської територіальної громади тролейбуси оснащені автономним ходом, що дозволяє розширити географію охоплення тролейбусними маршрутами на території міста. Окрім підвищення рівня комфорту пасажирських перевезень електричним транспортом, в тому числі для маломобільних груп населення, завдяки низькому рівню підлоги транспортних засобів, наявності місці для дитячих та інвалідних візків тощо очікується, що оновлення тролейбусного парку дозволить скоротити витрати на ремонт та технічне обслуговування рухомого складу, підвищити надійність та швидкість пасажирських перевезень міським електротранспортом, зменшити шкідливі викиди у довкілля, а відтак покращити екологічну ситуацію шляхом зменшення концентрацій шкідливих речовин у місті та зменшення викидів  СО2 міським громадським транспортом.

Варто також зазначити, що заміна застарілого тролейбусного складу комунального підприємства Сумської міської ради «Електроавтотранс» є одним із проектів у секторі «Транспорт» Плану дій сталого енергетичного розвитку міста Суми до 2025 року, затвердженого рішенням Сумської міської ради у вересні 2016 року. З моменту приєднання міста Суми у 2015 році до  провідної європейської ініціативи – Угоди мерів питанням енергоефективності та енергозбереження у місті приділяється особлива увага, адже це запорука сталого енергетичного розвитку міста, раціонального використання енергоресурсів, зменшення рівня викидів парникових газів.