English version
Банська Бистриця (Словацька Республіка)
Банська Бистриця (Словацька Республіка)

Сучасна Банська Бистриця (Banská Bystrica) – неофіційна столиця Центральної Словаччини, адміністративний центр Банськобистрицького краю та головний фінансовий центр країни.

Банська Бистриця розташована в центральній частині Словаччини, у долині річки Грон. З трьох боків місто оточують гірські ланцюги: Низькі Татри на північному сході, Фатри на північному заході і Кремніца на заході, кожний з яких – екологічний об’єкт під особливою охороною.

Населення: 76 434 осіб 

Площа: 103,4 км²

Приматор міста (мер) – Ян Носко (з 2014 року).

Спочатку Банська Бистриця була невеликим селом. У XIII столітті сюди переселилися декілька десятків сімей німецьких колоністів. У 1255 році угорський король Бела IV надав поселенню міський статус. У середньовіччя місто — важливий промисловий і торговий центр Угорського королівства.

Фото: Банська Бистриця (Словацька Республіка)

У місті працює чотири театри, старовинний Музей центральної Словаччини (заснований у 1889 році) та багатий на військові експонати Музей Словацького повстання. У 2000-х роках — один з академічних центрів дослідження військової історії УПА.

Банська Бистриця – це справжній екологічно чистий курорт. Сучасній міській інфраструктурі Банської Бистриці може позаздрити навіть людина з великого сучасного мегаполісу. Басейни, аквапарки, хокейні арени, стадіони, багаточисленні спортивні клуби, театри, кінотеатри, нічні клуби, колоритні ресторани, сучасні шопінг-центри – і все це в одному невеличкому, але прекрасному містечку.

Фото: Центральна площа Банської Бистриці

Неподалік Банської Бистриці розташовані загальновідомі гірсько-лижний курорт "Доновали" (с. Доловали) та SPA-курорт "Брусно" (с. Брусно).

Банська Бистриця – це місто молоді, справжній студентський світ. Більш ніж 26 тисяч студентів навчаються у двох державних університетах та в одному приватному інституті. Також діють Академія мистецтв та філія Словацького медичного університету.

Словацький державний університет Матея Бела в Банській Бистриці вважається одним із найкращих не лише в Словаччині, але й у всій східній частині Євросоюзу. Українська академія банківської справи має партнерські відносини з університетом Матея Бела.

Фото: Словацький державний університет Матея Бела в Банській Бистриці

Партнерські зв’язки між Сумами та Банською Бистрицею розпочалися ще у 2013 році на рівні торгово-промислових палат двох міст. З того часу Сумською торгово-промисловою палатою було організовано 7 бізнес-місій до м. Банська Бистриця. Це стало поштовхом до налагодження зв’язків вже між адміністраціями міст.

Так 25-28 лютого 2016 року здійснено офіційний візит міського голови Олександра Лисенка до м. Банська Бистриця, де відбулася зустріч із приматором словацького міста та було обговорено питання налагодження подальшої співпраці між містами.

З візитом у відповідь 25-28 вересня того ж року в Сумах перебувала офіційна делегація м. Банська Бистриця на чолі із приматором міста Яном Носком. Результатом зустрічі стало підписання Меморандуму про співпрацю між містом Суми та містом Банська Бистриця.

У грудні 2020 року муніципалітет міста Суми долучився до ініціативи партнерів з міста Банська Бистриця щодо підтримки українців, які проживають у Словаччині шляхом демонстрації на центральній площі міста національних українських Різдвяних пісень. Так, на прохання муніципалітету м. Банська Бистриця, були підготовлені та надіслані всесвітньо відомі композиції «Щедрик», «Нова радість стала» та інші, які беззаперечно додати святу незабутнього українського колориту.

У 2020 році взяли участь у фотовиставці "Міста дружби" та надіслали відеопривітання з нагоди Дня міста Суми.