English version
Кутаїсі (Грузія)
Кутаїсі (Грузія)

Населення: 147 900 осіб 

Площа: 82 км²

Кутаїсі – один з найважливіших історичних та економічних центрів у Західній Грузії, та столиця історичної області Імеретії. Місто лежить на берегах річки Ріоні, на висоті 125-300 м над рівнем моря. Знаходиться на відстані 221 км від Тбілісі та 150 км від Батумі. Площа – 67,7 кв.км. Населення – 140,9 тис. осіб. 

Основним транспортом в Кутаїсі є маршрутні таксі. Також діють міські автобуси. Два залізничні вокзали пов'язують Кутаїсі із Західною та Східною Грузією. Також біля міста розташований міжнародний аеропорт Копітнарі, який був реконструйований та знову відкритий наприкінці 2012 року.

Кутаїсі поетично називають містом травня і троянд, тому що 2 травня вже більше 100 років святкується День міста – Кутаїсоба, а на вулицях і в скверах троянди квітнуть майже цілий рік.

Як і більшість міст Кавказу, Кутаїсі періодично страждав від набігів турків, опіки Російської імперії та трансформацій часів СРСР. Це місто славиться пам'ятками історичної архітектури, соборами, музеями археології з неймовірними колекціями. При цьому воно було і залишилося населеним пунктом з досить розвиненою промисловістю та індустріальним центром країни.

Фото: Кутаїсі (Грузія)

Місто Кутаїсі відоме насамперед собором Баграті та Гелатським монастирем – пам'ятками Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім того, можна відвідати знамениті монастирі (Моцамета, Гелати), відомий далеко за межами Грузії заповідник Сатаплі з древніми слідами динозаврів, легендарну печеру Прометея (Куміставі), а також руїни царського палацу Гегуті.

У місті працює з кінця XIX століття драматичний театр, є також оперний театр.

На запрошення Сумського міського голови, офіційна делегація з м. Кутаїсі перебувала в м. Суми з 1 по 5 вересня 2018 року. На Урочистій сесії Сумський міський голова Олександр Лисенко та уповноважений представник Муніципалітету міста Кутаїсі – начальник департаменту з управління економічним розвитком, комунальною власністю та транспортом Георгій Гіоргобіані підписали Угоду про співпрацю між містами Суми та Кутаїсі. Слід зазначити, що раніше місто Суми вже співпрацювали з містом Кутаїсі у сфері спортивних обмінів для людей з обмеженими можливостями, зокрема, між спортивним клубом «Фенікс» та Федерацією інвалідів «Agordzineba – 2002».

На запрошення дружнього міста Кутаїсі делегація від Сумської міської ради взяла участь в урочистому святкуванні Дня міста 2 травня 2019 року. 3-4 травня члени делегації з м. Суми взяли участь у Першому міжнародному бізнес-форумі міста Кутаїсі «У пошуках золотого руна», де змогли відвідати пленарні засідання за сферою професійних інтересів. Крім того, для учасників форуму було організовано оглядові екскурсії до деяких організацій м. Кутаїсі з метою ознайомлення з інформацією про економічні можливості в Імеретинському регіоні.

06-09 вересня 2019 року делегація з м. Кутаїсі взяла участь у заходах з нагоди святкування Дня міста Суми.

23 липня 2020 року представники муніципалітету міста-партнера Кутаїсі (Грузія) організували відеоконференцію зі своїми містами-партнерами та містами-побратимами. Разом з першим заступником міського голови Володимиром Войтенко представники муніципалітетів міст-партнерів міста Кутаїсі (латвійська Валка, естонські Валга та Тарту, польска Познань, литовський Каунас, молдовський Унгень, румунський Яси та українські Харків і Дніпро), обговорили питання, що стосуються ситуації коронавірусу, шляхи її подолання та допомоги містам розвиватися економічно, нові проекти та ідеї, в зміцненні зв’язків з містами-партнерами.

 

Фото: Підписання Угоди про співпрацю між містами Суми (Україна) та Кутаїсі (Грузія)

Фото: Підписання Угоди про співпрацю між містами Суми (Україна) та Кутаїсі (Грузія)

У грудні 2020 року відбувся фотоконкурс «Іло», де учасники з міста Суми у своїх композиціях відобразили своє рідне місто, його індивідуальність та характер. 

У 2020 році взяли участь у фотовиставці "Міста дружби" та надіслали відеопривітання з нагоди Дня міста Суми.