English version
Вогонь проти природи: чому заборона спалювання рослинності рятує нашу планету

     У зв’язку з погіршенням якості атмосферного повітря та підвищеним ризиком виникнення пожеж, категорично забороняється спалювання сухої рослинності на присадибних ділянках, у парках, скверах та інших територіях.

     Спалювання сухої рослинності, хоча здається простим способом позбутися від непотрібного листя або трави, має катастрофічні наслідки для екології та здоров’я людини. Останні дослідження свідчать про значне погіршення якості атмосферного повітря в результаті таких дій, що робить питання заборони спалювання сухої рослинності надзвичайно актуальним.

     Під час спалювання сухої рослинності виділяються шкідливі речовини, зокрема діоксини, фурани, чадний газ, азотисті сполуки та дрібнодисперсні частинки (PM2.5), які легко проникають в легені людини. Дим від спалювання трави чи листя не тільки погіршує видимість і забруднює довкілля, а й створює серйозні загрози для здоров’я. Оскільки дим містить канцерогенні речовини, тривала дія може викликати різноманітні захворювання дихальної системи, включно з бронхітами та астмою, а також підвищує ризик серцево-судинних захворювань.

     Окрім негативного впливу на людину, спалювання сухої рослинності погіршує стан навколишнього середовища. Воно знижує рівень родючості ґрунтів, руйнує екосистеми та сприяє загибелі тварин, які можуть перебувати в сухій траві. До того ж, це джерело підвищеного ризику виникнення лісових пожеж.

     Закликаємо мешканців громади замість спалювання сухої рослинності використовувати екологічно безпечні методи утилізації. Компостування є одним із найбільш ефективних способів, що дозволяє отримати органічне добриво, яке можна використовувати для покращення ґрунтів. Також можливе механічне подрібнення трави та листя, яке можна використовувати як мульчу для захисту ґрунту або для створення органічних покриттів у садах.

     Нагадуємо, що відповідно до чинного законодавства, за порушення вимог пожежної безпеки та охорони навколишнього середовища передбачені штрафні санкції.

     Згідно з чинним законодавством, ст. 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 27 ЗУ «Про рослинний світ», забороняється випалювання сухої рослинності або її залишків.

     Якщо Ви бачите, як інші палять листя чи будь-яку природну рослинність – повідомляйте відразу Національну поліцію про порушення за номером телефону 102.

     Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою штраф за самовільне випалювання рослинності або її залишків становить:

- від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3 060 грн до 6 120 грн);

- від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів посадових осіб (від 15 300 грн до 21 420 грн).

     Працівники муніципальних служб будуть проводити регулярний контроль за дотриманням цих правил.

     Кожен з нас має усвідомити відповідальність перед майбутніми поколіннями та обирати екологічно безпечні альтернативи для утилізації рослинних решток. Зміни починаються з кожного, і навіть невеликий внесок у захист навколишнього середовища може мати величезний вплив на якість життя і стан планети.