English version
 м. Люблін (Польща)

Люблін — адміністративний центр Люблінського воєводства, розміщений в східній частині Польщі. Площа міста - 147,5 км2. Місто розміщене за 175 км від столиці Польщі Варшави та за 100 км від українсько-польського кордону. Кількість мешканців близько 355 тис. осіб.

21 червня 2002 року підписано Протокол намірів між містами Люблін та Суми.

Сумський Державний Університет має партнерські зв’язки із Університетом ім. Марії Скадовської-Кюрі (м. Люблін).

Починаючи з 2007 року між містом Суми та його польськими партнерами, містами Люблін та Гожув Вєлькопольський, почалось впровадження якісно нових проектів, які були спрямовані на обмін управлінським досвідом між посадовими особами органів місцевого самоврядування.

Фото: м. Люблін (Польща)

За підтримки Мерії міста Люблін, представники міста Суми мають можливість брати участь у різноманітних заходах, які відбуваються у Любліні, а саме:

  • інвестиційний економічний форум «LUB-INVEST» - бізнесмени;
  • «Ягелонський ярмарок» - творчі колективи (співаки, музиканти) та народні майстри;
  • участь в програмах обміну досвідом між посадовими особами місцевого самоврядування.

З 2007 року депутати та посадові особи місцевого самоврядування міста Суми під час перебування у Любліні, мали можливість ознайомитись з роботою «Єдиного дозвільного центру», бібліотек, закладів охорони здоров’я, комунальних підприємств тепло- та водопостачання. Вивчали досвід розвитку туристичної інфраструктури, а саме роботу: Люблінського центру туристичної інформації (LOIT), брали участь у роботі туристичної виставки «LUBTOUR-2008».

Саме участь представників органу місцевого самоврядування міста Суми в різноманітних заходах, організованих з Мерією міста Люблін, стало підґрунтям для роботи у більш складному проекті МЗС Польщі 2010 року – «Міста, що розвиваються – використання польського та українського досвіду у сфері будівництва сучасного самоврядування».

У вересні 2012 року представники міста Суми взяли участь у Конгресі Ініціатив Східної Європи (КІСЄ). У рамках КІСЄ було проведено тематичні диспути й майстер-класи, зосереджені навколо наступних тематичних напрямків: добре врядування; громадянське суспільство; культура без кордонів; освіта і наука.

Зараз польські експерти надають консультаційну допомогу у визначені напрямів для розробки Стратегічного плану розвитку міста Суми та його брендування.

1 жовтня 2013 року під час офіційного візиту до м. Люблін було підписано Угоду про партнерську співпрацю між містами Суми та Люблін на безстроковий термін.

Люблін (Польща)

3-4 липня 2014 року відбувся семінар «Польський досвід системних змін. Практичні імплікації для України» у рамках реалізації проекту Фонду менеджерських ініціатив (Fundacja Inicjatyw Menedżerskich), до якого місто Суми попередньо складало декларацію співпраці. Семінар-тренінг проводили польські експерти з м. Люблін (Кшиштоф Лонтка - директор Управління неінвестиційних Проектів Адміністрації міста Люблін, Богдан Юрчук – консультант (Фундація менеджерських Ініціатив), Тетяна Мирович - координатор проектів Управління неінвестиційних Проектів Адміністрації міста Люблін) за участю міського голови Лисенка О.М. та представників виконавчого комітету Сумської міської ради.

3 липня 2014 року відбулась офіційна зустріч міського голови Лисенка О.М. з Директором Управління неінвестиційних Проектів Адміністрації міста Люблін Кшиштофом Лонткою, під час якої обговорено проблемні питання міста Суми та шляхи їх вирішення за допомогою семінару-тренінгу, подальший розвиток співробітництва між містами Суми та Люблін.

2 жовтня 2014 року представники Сумської міської ради взяли участь в ІІІ Конгресі Ініціатив Східної Європи, який проходив у м. Люблін (Польща).

Під час Конгресу Суми підписали Меморандум про співпрацю в реалізації спільних проектів в рамках Стратегії територіального співробітництва м. Любліна на період 2015-2020 рр.

27-29 квітня 2015 р. в м. Суми перебувала делегація з м. Люблін (Польща) на чолі з Павлом Прокопом, радником Президента міста Люблін.

Метою візиту було проведення тренінгів для представників виконавчих органів Сумської міської ради та громадських об’єднань. Тренінги проходили у рамках реалізації проекту «Український самоврядно-громадський стандарт».

У серпні 2015 р. у рамках проекту молодіжного обміну «Альбом дружби» близько 20 старшокласників та студентів міста Суми спільно зі своїми однолітками у м.Люблін проводили спільні заходи та зустрічі, подорожі, дізнавалися про історію та культуру Польщі, створювали спільний фотоальбом дружби. 

Представники виконавчого комітету СМР у жовтні 2015 р. взяли участь у ІV Конгресі Ініціатив Східної Європи, який щорічно проходить в м. Люблін.

Під час Конгресу відбулися дискусії про стан впровадження реформ місцевого самоврядування в країнах Східного Партнерства, а також представлення найкращих практик використання Польщею європейських фондів, призначених на розвиток.

За підсумками участі міста Суми у Конгресі, до уваги сумських громадських організацій підготовлено Довідник неурядових організацій, які пропонують співпрацю.

У липні 2016 року відбувся дводенний тренінг для мешканців міста та представників громадських організацій. У рамках реалізації проекту «Український самоврядно-громадський стандарт» його провели фахівці Фундації менеджерських ініціатив з Любліна.

У листопаді Суми відвідали представники адміністрації міста Люблін та семи Вищих навчальних закладів, аби провести інформаційну зустріч на тему «Навчання в Польщі 2017 – місто Люблін запрошує». Зокрема до Сум завітали представники Університету Марії Кюрі-Складовської; Католицького Університету Іоанна Павла ІІ; Люблінської Політехніки; Природничого університету; Люблінського університету ім. В. Поля; Вищої Школи Економіки та Інновацій; Вищої Школи Підприємництва та Адміністрації.

На початку червня 2017 року делегація сумчан побувала у Любліні на фестивалі «Ніч культури». Цього року захід із 11-річною історією об'єднав понад 250 локацій: лекції, виставки, концерти, інсталяції містом і ще багато атракцій.

15 серпня 2017 року Люблін (Республіка Польща) відзначав 700-ті роковини від того дня, коли отримав Магдебурзьке право. Жителі називають це символічним «новим заснуванням» міста, яке поєднало століття розвитку Любліна у багатовікову спадщину. Урочистості розпочались літургією в Любінській Катедрі, після чого відбулось засідання міської ради Любліна, під час якого Суми та ще тридцять одне місто-партнер Любліна отримали за дружбу між народами та плідну співпрацю медалі 700-річчя.

В рамках Днів Польщі в місті Суми (9-11листопада 2017 року), відбулось урочисте закладання скверу, який символізуватиме українсько-польську дружбу. Представники польської делегації наголосили, що подібні заходи відновлюють та створюють нові контакти з польськими партнерами, показують, що є спільна історія і культурна спадщина.

У період з 24 по 27 квітня 2018 року, відбувся перший навчальний візит сумських посадовців у складі української делегації до Любліна (Польща) у рамках проекту «Професійні кадри в місцевому самоврядуванні – формування компетентних команд публічної адміністрації в сфері підтримки реформи самоврядування в Україні». Даний проект став переможцем програми «Польська допомога для розвитку 2018», оголошеного Міністерством Закордонних Справ Республіки Польща. Метою проекту є підтримка і розвиток кадрів українських органів місцевого самоврядування з восьми обласних центрів України – Суми, Івано-Франківськ, Вінниця, Луцьк, Дніпро, Харків, Кривий ріг, Рівне. Програма заходів передбачає виїзди польських експертів до українських міст бенефіціарів, навчальний візит до Любліна представників українських органів місцевого самоврядування, блок майстер-класів і тренінгів у сфері стратегічного управління, управління проектами і секторального управління, в тому числі методом RADAR і акредитований семінар з методології PRINCE 2 та рівні FOUNDATION.