В рамках впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки (далі ЄЕВ) на території Сумської міської ТГ 10 січня 2023 року відбулося засідання в онлайн-форматі членів робочої групи з питань реалізації Проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території Сумської міської територіальної громади» затвердженої розпорядженням міського голови від 30.07.2021 № 255-Р «Про створення робочої групи з питань реалізації проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території Сумської міської територіальної громади» з експертами від Асоціації «Енергоефективні міста України» з питання впровадження муніципального енергетичного плану Сумської міської територіальної громади до 2025 року.
Від Асоціації «Енергоефективні міста України» до участі долучилися: Святослав Павлюк - виконавчий директор АЕМУ, Мар'яна Приступа - заступник виконавчого директора АЕМУ, консультант ЄЕВ, Віталій Волков - заступник керівника проєкту ЄЕВ.
Експерти АЕМУ засвідчили свою високу повагу та вдячність за активну роботу міста по впровадженню системи сертифікації ЄЕВ, зокрема затвердження рішенням міської ради від 14 грудня 2022 року
№ 3320 – МР «Про Муніципальний енергетичний план Сумської міської територіальної громади до 2025 року» муніципального енергетичного плану Сумської міської територіальної громади до 2025 року (далі МЕП).
В ході зустрічі було зазначено щодо важливості та необхідності подальшого впровадження та реалізації заходів МЕП та розробки ПДСЕРіК Сумської міської ТГ до 2050 року. Також було вирішено визначити найбільш пріоритетні заходи МЕП, реалізація яких протягом 2023 року дасть змогу отримати муніципалітету необхідні бали для отримання сертифікату ЄЕВ.
У Сумській міській територіальній громаді депутатський корпус затвердив Муніципальний енергетичний план громади, який був розроблений в рамках реалізації проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні»
Рішенням міської ради від 14 грудня 2022 року № 3320 – МР «Про Муніципальний енергетичний план Сумської міської територіальної громади до 2025 року» у Сумській міській територіальній громаді затверджено Муніципальний енергетичний план Сумської міської територіальної громади до 2025 року.
Муніципальний енергетичний план Сумської міської територіальної громади до 2025 року (далі – МЕП) розроблений в рамках реалізації проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні», донор - Державний секретаріат з економічних питань Швейцарської Конфедерації (SECO). Термін дії проєкту: 2020-2025 роки. У рамках реалізації проєкту протягом 2020 року у відповідності до міжнародного каталогу Європейської Енергетичної Відзнаки була проведена первинна енергетична оцінка м. Суми. За результатами первинної оцінки м. Суми отримало 39,3% з максимально можливих 50%, які потрібні для отримання сертифікату ЄЕВ. Сертифікат ЄЕВ муніципалітет може отримати при відповідності параметрам якості не менше 50%, а відповідність більша 75% відзначається золотим сертифікатом. МЕП включає перелік середньострокових і довгострокових цілей енергетичної політики громади та описує організаційно-фінансовий механізм їх досягнення.
В рамках впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні на території Сумської міської територіальної громади у 2021 році реалізовано проєкт «Швидкого виграшу» проведення капітального ремонту будівлі (утеплення фасаду) Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 2 ім. Д. Косаренка м. Суми, Сумської області, що фінансувався за рахунок грантових коштів SECO, а також співфінансування за рахунок бюджету Сумської МТГ.
Мета МЕП – підвищення енергоефективності секторів, задіяних у МЕП та досягнення кліматичної нейтральності Сумської міської територіальної громади.
МЕП передбачає реалізацію енергетичної політики Сумської міської територіальної громади, спрямованої на підвищення енергоефективності за напрямками: «Розвиток та територіальне планування», «Муніципальні будівлі, споруди», «Постачання та розподіл», «Мобільність», «Внутрішня організація», «Комунікація, співпраця» та охоплює сектори: «Будівлі бюджетних установ», «Житлові будівлі», «Водопостачання та водовідведення», «Теплопостачання», «Поводження з відходами», «Зовнішнє освітлення», «Транспорт», «Просвітницька діяльність».
Пріоритетним завданням є розробка Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату Сумської міської територіальної громади до 2050 року та адаптація до наслідків зміни клімату.
https://smr.gov.ua/images/
https://smr.gov.ua/images/
https://smr.gov.ua/images/
Протягом червня – серпня 2021 року відбулися чотири координаційні онлайн - зустрічі з міжнародним та локальним консультантами проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території Сумської міської територіальної громади», вході яких були обговорені питання завершення проєкту швидкого виграшу - Капітальний ремонт будівлі (утеплення фасаду) Комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №2 ім. Д. Косаренка м. Суми, Сумської області та завершення роботи по заповненню «Муніципального енергетичного плану для міста Сум на 2021-2025 роки».
У рамках реалізації завдань Проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території міста Суми» у січні - травні 2021 року відбулися п’ять онлайн-зустрічей з іноземними партнерами з питання розробки Муніципального енергетичного плану для міста Суми, вході яких учасники зустрічі озвучили по чотири заходи, які треба реалізувати в місті для забезпечення реалізації заходів з енергозбереження.
Також розпочато роботу по заповненню «Муніципального енергетичного плану для міста Суми» в частині розділів 1.«Розвиток та територіальне планування», 2. «Муніципальні будівлі, споруди», 3. «Постачання та розподіл», 4. «Мобільність», 5. «Внутрішня організація», 6. «Комунікація, співпраця».
З жовтня 2018 року місто Суми стало учасником нового проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної відзнаки в Україні». В рамках проєкту 8 жовтні 2018 року підписано Меморандум про співробітництво між Асоціацією «Енергоефективні міста України» та Сумською міською радою.
Європейська енергетична відзнака – це система управління якістю та сертифікації для муніципальних регіонів. Вона підтримує органи місцевої влади у впровадженні підходів міждисциплінарного планування та ефективних заходів енергетичної та кліматичної політики.
Система існує понад 25 років, її учасниками є майже півтори тисячі міст Європи. В Україні сертифікати Європейської енергетичної відзнаки отримали Вінниця та Житомир, ще три міста – Львів, Суми та Черкаси є учасниками пілотного проекту Європейська енергетична відзнака в Україні.
Основною метою впровадження Європейської енергетичної відзнаки є підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів, посилення організаційно-адміністративної спроможності, покращення якості енергетичних послуг, захисту довкілля та забезпечення сталого розвитку громади.
З метою реалізації вищевказаних заходів прийнято рішення «Про приєднання Сумської міської ради до Європейської Енергетичної Відзнаки» від 19 грудня 2018 року № 4310-МР.
У рамках реалізації проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» підготовлено розпорядження міського голови від 29.12.2018 №474-Р «Про створення робочої групи з питань реалізації проекту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території міста Суми».
29 січня 2019 року відбулась стартова зустріч робочої групи з питань впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в місті Суми, із діяльністю проекту, презентація принципів роботи механізму Європейської Енергетичної Відзнаки, обговорення наступних кроків в процесі реалізації проєкту.
На виконання розпорядження міського голови від 29.12.2018 року №474-Р, у квітні 2019 року наказом по департаменту фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради призначено членів комітету з оцінки міжнародних радників з питань реалізації проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території міста Суми.
З метою виконання вимог проєкту були відібрані міжнародний та локальний консультанти для допомоги по впровадженню вищезазначеного проєкту. Міжнародним радником відібрано Романа Боллігера, який проживає в м. Хохдорф (Швейцарія). На даний час працює в Інституті політики в галузі сталого розвитку та є консультантом Європейської Енергетичної Відзнаки для різних органів влади в Швейцарії і за кордоном.
Локальним консультантом відібрано Олену Тутову, яка проживає в м. Запоріжжі (Україна). На час відбору працювала технічним фахівцем і керівником проекту «Енергетичний аудит і сертифікація Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ будівель».
Відповідно до листа Асоціації «Енергоефективні міста України» №219-2 від 25.11.2019 року, у зв’язку із затримкою підписання Меморандуму про співпрацю між Мінрегіоном та Швейцарською Конфедерацією, зважаючи на вимоги до процедури закупівель та контрактування Швейцарської конфедерації, підписання нової угоди на реалізацію проекту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні», а також угоди з міжнародними консультантами щодо підтримки пілотних міст проєкту, діяльність проекту була призупинена і відновлена в лютому 2020 року.
У рамках реалізації завдань проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території міста Суми» 18.06.2020 року департаментом фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради організовано та проведено першу онлайн-зустріч робочої та координаційної групи з питань реалізації проєкту з іноземними партнерами.
В ході зустрічі були обговорені питання щодо енергетичної політики Сумської міської ОТГ, цілей Європейської енергетичної відзнаки, основні вимоги для отримання м. Суми сертифікату Європейської Енергетичної Відзнаки, розглянуто план робіт, основні задачі та наступні кроки для реалізації проєкту.
У рамках реалізації завдань Проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території міста Суми» 08.09.2020 року департаментом фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради організовано та проведено чергову онлайн-зустріч з іноземними партнерами з питання проведення первинної оцінки-енергетичного огляду м. Суми.
В ході зустрічі були обговорені питання щодо первинної оцінки міста, яка включає перевірку 6 секторів діяльності: Розвиток та територіальне планування; Муніципальні будівлі та споруди; Постачання та утилізація; Мобільність; Внутрішня організація; Комунікація та співпраця. Первинна оцінка буде проходити протягом 6 сесій по одній на кожну тему.
Протягом зустрічі було визначено графік проведення сесій для проведення первинної оцінки та коло учасників.
У рамках реалізації завдань Проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території міста Суми», для проведення первинної оцінки міста та для отримання сертифікату Європейської Енергетичної Відзнаки, протягом жовтня 2020 року департаментом фінансів, економіки та інвестицій Сумської міської ради були проведені онлайн-сесії на тему:
В рамках проведених онлайн-сесій були обговорені питання по кожному розділу міжнародного каталогу Європейської Енергетичної Відзнаки та надані для опрацювання місцевому консультанту підтверджуючі документи (рішення, розпорядження, тощо) щодо їх впровадження в м. Суми.
У рамках реалізації завдань Проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» на території міста Суми»,
заплановано впровадження енергетичного проєкту «швидкого виграшу», який підтримується Швейцарською Конфедерацією.
Мета проєкту - підтримка міста у здійсненні активної енергетичної політики, підвищення енергоефективності, використання відновлюваних джерел енергії, скорочення викидів парникових газів.
У рамках впровадження вищевказаного проєкту було розглянуто можливість проведення часткового утеплення фасаду будівлі в КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №2 ім. Д. Косаренка м. Суми, Сумської області за адресою: вулиця Герасима Кондратьєва, 76 та можливість встановлення фотовольтаїчних панелей на даху однієї з будівель в КНП «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради за адресою: вулиця 20-річчя Перемоги, 13.
Відповідно до умов впровадження проєкту передбачається, що місто Суми робить вклад для реалізації заходів вищевказаного проєкту у розмірі
33 334 швейцарських франків або 1100,0 тис.грн., а Швейцарська Конфедерація - у розмірі 20 000 швейцарських франків або
630,0 тис. гривень.
Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань підтримав проєкт часткової термомодернізації фасаду будівлі комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №2 ім. Д. Косаренка міста Суми, Сумської області, про що повідомлено листом Асоціації «Енергоефективні міста України» від 18 грудня 2020 року №203.
03 грудня 2020 року відбулась чергова онлайн-зустріч з питання представлення первинної оцінки м. Суми за результатами проведених шести онлайн-сесій. Оцінка проведене міжнародним консультантом впровадження Проєкту «Впровадження Європейської Енергетичної Відзнаки в Україні» Романом Боллігером та локальним консультантом Оленою Тутовою.
За результатами первинної оцінки місто Суми отримало 38,4% з максимально можливих 50%, які потрібні для отримання сертифікату ЄЕВ. Сертифікат ЄЕВ муніципалітет може отримати при відповідності параметрам якості не менше 50%, а відповідність більша 75% відзначається золотим сертифікатом.
Для подальшого впровадження проєкту та для отримання сертифікату ЄЕВ заплановано розробку муніципального енергетичного плану для міста Суми, огляд енергетичних та кліматичних запланованих заходів на найближчі чотири роки, що дасть змогу отримати муніципалітету необхідні 50%.